SPROVOĐENJE EKO – ZAŠTITE MORA I PRIOBALNE TERITORIJE CRNE GORE
Preduzeće “Hemosan” je jedinstveno u Crnoj Gori u domenu zaštite mora, vodenih površina i priobalne teritorije, kadrovski i stručno osposobljeno za obavljanje ove djelatnosti.
Potonuće broda “Mexico”
Čišćenje i saniranje izlivene nafte u more
Osnovna svrha eko – zaštite jeste, pružanje preventivne zaštite mora i vodenih površina, a u slučaju polucije iz preventivne zaštite prelazi se na čišćenje i saniranje zauljanih vodenih površina.
Postavljanje brane
Postavljanje brane
Industrijska čišćenja
“Hemosan” već dugi niz godina pruža usluge industrijskih čišćenja pri redovnom održavanju, čime se povećava efikasnost i smanjuju troškovi rada Vaših postrojenja.
Čišćenje izvode obučeni radnici osposobljeni za rad na siguran način u zahtjevnim industrijskim uslovima. Svi radnici poseduju odgovarajuća zakonska ovlašćenja kao i certifikate o osposobljenosti za rad sa hemikalijama i drugim opasnim materijama, osposobljenost za rukovanje sa uređajima za merenje koncentracije eksplozivnih gasova MSA – Ex Ox, kao i osposobljavanje za korišćenje i održavanje izolacionih odijela.
Čišćenje izlivenog mazuta
Čišćenje izlivenog mazuta
PRIHVAT I PRERADA ZAULJANIH I OTPADNIH VODA SA BRODOVA
Preduzeće za sanitarnu i ekološku zaštitu “Hemosan” posjeduje Eko centar od u Luci Barr za prihvat, zbrinjavanje i preradu zauljanih i otpadnih voda (slop, bilge water, sludge) sa brodova. Reciklažni centar opslužuje cijelo tržište Crne Gore uključujući sve marine i sve luke koje nisu od međunarodnog značaja za teritoriju Crne Gore.
Postrojenje za prihvat otpadnih voda sa brodova
Prihvat, transport, skladištenje i izvoz svih vrsta opasnog i neopasnog otpada
“Hemosan” pruža usluge u domenu ekološkog inženjeringa – organizovanog prikupljanja, transporta, privremenog skladištenja i konačnog zbrinjavanja svih vrsta opasnog i neopasnog otpada.
Pored navedenih usluga u domenu ekološkog inženjeringa dajemo i:
- Konsultacije za rešavanje konkretnih problema;
- Edukacija iz oblasti zaštite životne sredine;
- Implementacija preventivnih programa u cilju sprečavanja nastajanja otpada;
- Umrežavanje referentnih ustanova i preduzeća radi optimizacije procesa reciklaže.
Obučena ekipa za rad sa opasnim otpadom
“Hemosan” je stvorio kadrovske, organizacione i optimalne tehničke uslove (skladišta, odgovarajuća oprema, ADR vozila) za sistemsko vođenje procedure zbrinjavanja otpada, koje odgovaraju važećim zakonskim aktima. “Hemosan” je ovlašćeni operater koji posjeduje sva potrebna Rješenja i ovlašćenja izdata od strane Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore za obavljanje ove djelatnosti i u skladu sa tim je u obavezi da poštuje kompletnu zakonsku regulativu usklađenu sa propisima EU i Bazelskoj konvenciji.
Otpad se klasifikuje, odnosno razvrstava prema: svojstvima i mjestu nastajanja.
Prema svojstvima otpad se klasifikuje na: opasan, neopasan i inertan.
Opasni otpad je otpad koji ima bilo koje svojstvo opasnog, iz liste opasnih svojstava otpada, od H1 do H15 (eksplozivnost, reaktivnost, nadražljivost, štetnost, toksičnost, kancerogenost, infektivnost, zapaljivost, korozivnost, mutogenost ,teratogenost, u koliko sadrži supstance koje ispuštaju toksične plinove u kontaktu sa vodom, vazduhom i kiselinom; u koliko sadrži ekotoksične tvari):
- hemijski otpad,
- zauljani otpad,
- elektronski i električni otpad,
- građevinski i otpad koji sadrži azbest,
- baterije i akumulatori,
- otpad od ulja i ostataka tečnih goriva,
- kondezatori,
- transformatori,
- staklena vuna i td.
Neopasni otpad je otpad koji je po sastavu i svojstvima određen kao neopasni otpad, odnosno ne šteti ljudskom zdravlju i ne ugrožava životnu sredinu.
Elektronski i električni otpad
Električni i elektronski otpad (EE otpad) je otpadna električna i elektronska oprema uključujući sklopove i sastavne djelove, koji nastaju u privredi (industriji, obrtu i sl.), zatim elektronski otpad iz domaćinstva, otpad nastao u proizvodnim i/ili uslužnim djelatnostima, kada je po vrsti i količini slična EE otpadu iz domaćinstva.
Elektronsko – električni otpad ima karakter opasnog otpada i prema zakonu o upravljanju otpadom ne može se mješati sa drugim vrstama otpada.
“Hemosan” se bavi organizovanim sakupljanjem, transportom, razvrstavanjem, skladištenjem i reciklažom elektronsko – električnog otpada.
Hemijski otpad
Pod hemijskim otpadom se podrazumijeva svaki otpad koji sadrži hemijske supstance, koje posjeduju jednu od navedenih karakteristika: korozivnost, zapaljivost, otrovnost, reaktivnost ili kancerogenost.
Hemijski otpad, u čvrstom, tečnom ili gasovitom stanju, može da izazove narušavanje ljudskog zdravlja, ali i da dovede do teških oblika destrukcije životne sredine ukoliko se nepropisno prerađuje, skladišti i transportuje.
Naše preduzeće posjeduje sve potrebne dozvole za prikupljanje, razvrstavanje, pakovanje, odvoz, skladištenje, izvoz i zbrinjavanje hemijskog otpada.
Procedura prihvata hemijskog otpada obuhvata sledeće aktivnosti:
- sakupljanje, transport i skladištenje,
- sortiranje (kiseline, baze, organske hemikalije, neorganske hemikalije, jedinjenja koja sadrže Hg),
- evidentiranje i karakterizacija,
- izvoz i konačno zbrinjavanje.
Hemijski otpad
Hemijski otpad
Azbest i staklena vuna
U mnogim građevinskim objektima pa i brodovima, u prošlosti su ugrađeni materijali za koje danas zasigurno znamo da su štetni po zdravlje čovjeka i životnu sredinu.
U cilju zaštite zdravlja ljudi i životne sredine, razvili smo postupke sanacije koji tehnološki i tehnički predstavljaju optimalna rešenja, a koja možemo na siguran način izvesti sa našim stručnjacima i savremenom opremom. U mogućnosti smo ponuditi sve usluge, od preuzimanja, sanacije do konačne predaje očišćenog prostora za daljnje korišćenje.
Preuzeti opasni otpad se privremeno skladišti u našem reciklažnom centru do njegovog izvoza i konačnog zbrinjavanja.
Staklena vuna
Građevinski materijal koji sadrži azbest
Demontaža panela sa staklenom vunom
Upakovana staklena vuna i azbest
Otpadna ulja (motorna i jestiva)
Zbog svojih svojstava otpadna motorna ulja se klasifikuju kao opasni otpad.
Izuzetno velike mogućnosti reciklaže otpadnih ulja, naglašavaju potrebu za njihovim sakupljanjem i recikliranjem u što većim količinama, kako bi se sačuvla životna sredina i regulisala potrošnja prirodnih resursa.
Otpadno motorno ulje je svako mineralno, sintetičko, industrijsko, izolaciono ili termičko ulje koje više nije za upotrebu kojoj je prvobitno bilo namjenjeno.
Otpadno jestivo ulje je svako ulje koje nastaje obavljanjem ugostiteljske i turističke djelatnosti.
Preduzeće “Hemosan” posjeduje sve potrebne dozvole za prikupljanje, rastvaranje, pakovanje, odvoz, skladištenje, izvoz i zbrinjavanje otpadnih motornih i jestivih ulja.
Motorna ulja
Jestiva ulja
Zauljani otpad
Naša usluga započinje savjetima našim klijentima o najprikladnijem načinu zbrinjavanja zauljenog otpada (zemlja, pijesak, piljevina, plastična ambalaža i dr.) sakupljanja na mjestu nastanka, razvrstavanja otpada u odgovarajuću ambalažu (bidoni, bačve i kontejneri), preuzimanja, preko transporta, privremenog skladištenja do izvoza odnosno konačnog zbrinjavanja otpada.
Tankvana za zauljani otpad
Zauljani otpad